Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) iyonizan radyasyon (x-ışını) içermeyen bir radyolojik tanı yöntemidir. İyonizanradyasyon içermemesi ve yumuşak doku görüntüleme kapasitesi en yüksek radyolojik yöntem olması nedeni ile geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Günümüzde özellikle beyin ve omurilik hastalıkları, eklem ve yumuşak doku hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın tanısında güvenle kullanılmaktadır ve tanısal açıdan değeri çok yüksektir. Birçok hastalık röntgen ve tomografi bulgusu vermeden çok erken dönemlerde MRG ile tespit edilebilmektedir.

MRG tetkiki bu iş için üretilmiş cihazlar ile sakin ve dış ortamdan iyi bir şekilde yalıtılmış özel alanlarda yapılmaktadır. Hastalar bu ortama, manyetik alandan etkilenmemesi için cep telefonları ve banka kartları çıkartılarak alınmaktadır, bu tür cihazlar MRG’nin görüntüsünü de bozmaktadır. İnceleme cihazın özelliğine ve tetkikin türüne göre 10-45 dakika sürebilmektedir. Üstelik bu süre damardan ilaç uygulaması gerektiğinde biraz daha uzayabilmektedir. MRG’de kullanılan kontrast maddeler yan etki potansiyeli, diğer radyolojik tetkiklerde kullanılan iyotlu kontrast maddelere göre daha düşüktür. Ben meslek hayatım boyunca MRG’de kullanılan ilaçlara karşı gelişmiş hiçbir olaya şahit olmadım.

MRG tetkikinin normal bireylerde belirgin bir yan etkisi saptanmamıştır. Hatta elde edilecek yarar belirgin ise gebelikte de 4-5. aydan sonra kullanılabilmektedir. Bununla birlikte kalp pili gibi manyetik alandan etkilenen implant taşıyan hastalarda MRG yapılamamaktadır. Yine, manyetik alandan etkilenen damar stenti ve anevrizma klipleri taşıyan hastalarda da MRG tetkiki önerilmemektedir, fakat bu iki gruptaki hastaları MRG’den yoksun bırakmamak için son yıllarda manyetik alandan etkilenmeyen metallerden stentler ve klipler üretilmektedir. Bu yüzden MRG tetkikinden önce hastaların ne tür stente sahip olduğu mutlaka bilinmelidir.

Klostrofobik (kapalı alan korkusu) hastalarda -ki bu tüm incelemelerin % 5-10’dur- tetkikin yapılması zordur, çünkü bu hastalar kapalı bir tüp olan cihazı girmeyi reddetmektedir. Günümüzde bu grup hastalar içinde açık MR sistemleri geliştirilmiştir. Bizim hastanemizdeki bu tür cihazdır. Bu grup hastalarda bazen sedasyon için diazem kullanılmaktadır, eğer olgu buna cevap vermez ise gerektiğinde narkoz bile kullanılabilmektedir. Fakat bu tür incelemeler acil müdahale imkanları bulunan hastane gibi büyük merkezlerde yapılmaktadır.

Gelecekte bilim adamları belki daha gelişmiş tanı yöntemlerini insanlığın hizmetine sokacaklardır. Fakat MRG günümüzde ve yakın gelecekte en ileri tanı yöntemi olma özelliğini koruyacaktır.

Sağlıklı ve huzur dolu bir hayat dilerim...

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam