Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
ACİL SERVİS

Hepimiz her an acil bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. Çoğumuz onları “ İnsan Yaşatma Servisi ” olarak tanımlarız. Hastanelerin acil servislerinde biliriz ki hayatımızı tehdit eden ve hemen çözüm bekleyen sağlık sorunlarına yanıt bulunmaya çalışılır. Yılın 365 günü 24 saat ihtiyaç duyduğumuz “ Acil Servis ” sağlık hizmetleri hakkında, Özel Yücelen Hastanesi Acil Tıp doktoru Funda YÜKSEL’den bilgiler aldık.

 

Acil Servis Hizmetleri hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Dr. Funda YÜKSEL: Uzmanlaşmış bir ekip ile yılın üç yüz altmış beş, haftanın yedi ve günün yirmi dört saati hizmet veren, hastaneye acil olarak başvuran hastanın şikayetlerini ve isteklerini ilk planda ve hızda çözebilecek bir alt yapıya sahip, temel sorunu saptayacak ve tedavi edecek donanımı bulunan, kısa süreli tedavi ve izlem gerektiren olguları hospitalize eden sistemin bütünü acil servistir. Acil Servis, tüm enerjisini ve bilgisini bu konuya yöneltmiş ve uzmanlaşmış bir ekip tarafından yürütülen ayrı bir disiplindir.

“ Acil Servis ” belli başlı hangi konularda hizmet veriyor?

Dr. Funda YÜKSEL: Trafik kazaları, travmalar, kalp krizi, felçler, enfeksiyonlar, diyabet, kronik hastalıklar, beyin kanaması, şeker koması, mide ve bağırsak sistemi sorunları, nefes borusu sorunları, doğum, jinekolojik hastalıklar, elektrik çarpması, böcek sokması, boğulma, yangın, kitle zehirlenmeleri… gibi branşlarda ve bunların yol açtığı durumlarda acil hizmetler veriliyor ve hastaların taşıdıkları riskler göz önünde bulundurularak sorunlarına ilişkin branşlara yönlendirilmesi sağlanıyor.

Paramedik Nedir?

Dr. Funda YÜKSEL: Biz onlara acil bakım teknikeri adını veriyoruz. Acil Tıp hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve hastane öncesi acil bakımın önemli bir parçasını oluşturan, genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyoneldir. Paramediklerin görevi, hastanın hastane öncesi bakımı, hastalanması, koma geçirmesi gibi bir olayla karşılaşan hastaya, hastaneye nakil esnasında eşlik etmek ve tıbbi olanaklara sahip bir yere hastanın naklini gerçekleştirmektir. Uygun nakil işlemi gerçekleştikten sonra görevi son bulur. Paramedik, hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksindiği acil bakımını verir.

Hastanın “ Transfer Kuralları ” hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dr. Funda YÜKSEL: Haberleşme merkezinden ( 112 merkez ) veya ev, iş yeri, kaza yerinden alınan telefonlardan bilgi alınır alınmaz, görevli personel hastane acil servisinden ambulansla olay yerine, adrese gider. Ambulans rapor tutanağına, olay yeri, çağrı saati, olay yerine varış ve ayrılış saatleri, hastanın acil servise teslim edildiği saat ve diğer gerekli bilgiler yazılır. Hasta çeşitli sebeplerden bir hastaneden diğer bir hastaneye nakledilecekse, hastanın yaşam desteği en iyi şekilde sağlanmalı, hastanedeki ortamı ambulansta da olmalıdır. Hastanın ilk başvurduğu hastanede yapılan tetkikler, tedaviler ve nakledilme nedeni, nakledileceği ilgili bölüm epikriz olarak yazılmalı, ambulans ekibine verilmelidir. Hastanın nakledileceği hastane önceden aranmalı, gerekli hazırlıkların yapılması sağlanmalıdır. Böylece ambulans ikinci hastaneye ulaştığında hastane ekibi hazır bulunup, hastanın sağlığı için zaman kaybedilmemiş olacaktır.
Hasta nakli sırasında, ender de olsa haber verilmeden gönderilen hastalarda zaman kaybı yaşanmaktadır.

“ Acil Servise ” acil olmayan hasta başvuruları hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Dr. Funda YÜKSEL: Acil Servis hekiminin görevleri arasında, acil servise başvuran her hastanın acil serviste mutlaka değerlendirilmesi ve acili yetine göre gerekenin yapılması vardır. Hiçbir hasta muayenesi yapılmadan acil olmadığı gerekçesiyle her hangi bir birime yönlendirilemez ancak poliklinik randevusu bulunmayan veya sıra beklemek istemediği için işlemlerini acil servisten yaptırmak isteyen hastalar, zaman zaman acili yeti bulunan hastalara verilmesi gereken hizmetin aksamasına neden olmaktadırlar. Bu yüzden herkesin duyarlı olması gerekmektedir.

Acil bir durum karşısında insanlara yardım etmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Dr. Funda YÜKSEL: Trafik kazaları ve ilkyardım gerektiren konular, insanları “hayat kurtarma” amacıyla kahramanlık yapmaya itebilir. Bu duyguların tesiriyle kendi canınızı da tehlikeye atan davranışlarda bulunmamanız gerekiyor. Hastaya zarar vermemek, bulunduğu pozisyonu değiştirmemek, profesyonel yardım istemek, yardım gelene kadar hastanın güvenliğini sağlamak, başka birinin yaralanma olasılığını önlemek yapabileceğiniz en güzel şeydir.

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam