Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
AKNE

Hemen hemen herkes ergenliği veya gençliği sırasında akne problemiyle karşılaşır. Bu haftaki röportajımızda akne hakkında bilmek isteyeceğinizi düşündüğümüz birçok soruyu Özel Yücelen Hastanesi Cildiye Bölümü Uzman Doktoru Cengiz ÜNLÜ yanıtladı ve konuyla ilgili bilgiler verdi.

 

AKNE NEDİR?

Uzm. Dr. Cengiz ÜNLÜ: Akne en basit ifadeyle yağ bezi hastalığıdır. Siyah veya beyaz noktalar, birçok türden sivilceler ve bazen de kistler şeklinde kendini gösteren tıkanmış gözeneklere verilen isimdir. Yüz bölgesi, boyun ve bazı durumlarda da göğüs, sırt, omuz ve kolların üst kısımlarında oluşabilir. Gençlerde sıkça görülür. Ancak bu sorun herhangi bir yaş grubuna özel değildir: 40'lı yaşlarda olan ergin kişilerde de akne problemi yaşanabilir. Hayati bir önemi olmamasına karşın bu sorunu yaşayanlar için çok can sıkıcı ve görüntü olarak kötüdür. Yoğun akne ciddi ve kalıcı cilt izlerine neden olabilir.

AKNE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Uzm.Dr. Cengiz ÜNLÜ: Klasik akneden başka akne konglobata, akne kelaidien, akne neonatorum, infantil akne, çocukluk aknesi, premenstriel akne, ilaç akneleri gibi profesyonel akneler vardır.

KİMLER AKNEDEN ETKİLENİR?

Uzm.Dr. Cengiz ÜNLÜ: Yağlı deriye sahip kişiler akneden kolaylıkla etkilenir. Özellikle 12 ile 17 yaş arası insanların %100'üne yakını akneden hafif ya da yoğun bir şekilde etkilenir.

HANGİ DURUMLARDA DERMOTOLOGA BAŞVURMAK GEREKİR?

Uzm.Dr. Cengiz ÜNLÜ: Özellikle şiddetli durumlarda ve iz bırakma ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda dermatologa başvurulmalıdır.

AKNELERDEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Uzm.Dr. Cengiz ÜNLÜ: Korunmak için, cilt yapısını bilmek ve ona göre davranmak, kesinlikle sıkmamak, örtücü makyaj yapmamak ve kişiye özel uygulanan veya önerilen tedavi programını dikkatlice uygulamak, son olarak da muayyen bir yaş döneminde tek tük de olsa devam edebileceğini kabullenmek gerekir.

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam