Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
LENFÖDEM
17. yüzyılda insan vücudundaki lenfatik dolaşım ilk kez tanımlanmıştır. O günden bugüne üzerinde çalışılan lenfatik dolaşımın dolaşımın temel işlev ve görevi vücuttaki interstisiel bölgede bulunan proteinden zengin sıvının vücudun çeşitli yerlerinden ince lenfatik damarlarla lenf nodlarında filtre edildikten sonra karın ve göğsün arka duvarında bulunan lenfatik damarlara boşalıp, sistemik dolaşıma katılmasıdır. Lenf Ödem, lenfatik damarların veya lenf ganlajonlarının tıkanması veya çıkarılması sonucu intersesial bölgede oluşan lenf sıvısının boşalamaması sonucu vücut parçasının şişmesine denilir. İki çeşit lenfödem vardır.

1-) Primer Lenf Ödem: Bir sebebe bağlı olmaksızın doğuştan lenfatik kapiller ve damarların oluşmaması sonucu vücudun bir parçasının şişmesinden kaynaklanır. Bugüne kadar kesin sebebi belirlenememiştir. Bununda iki türü vardır.
A-) Erken Lenf Ödem:
B-) Geç Lenf Ödem

Primer lenf ödeme “ milroy disease , milroy hastalığı ” denilir.

2-) Seconder Lenf Ödem:
a-) Travmaya bağlı,
b-) Enfeksiyona bağlı,
c-) Venöz tıkanmasına bağlı,
d-) Radyasyona bağlı,
e-) Tümöre bağlı nedenlerle olabilir.

Seconder lenf ödemde lenfatik kanalların ve lenf nodlarının cerrahi olarak çıkartılmaması en önemli nedendir.

Özellikle seconder lenf ödemden korunmak, oluşumuna engel olmak en önemli sağlık sorunudur. Travmaların noksansız tedavi edilmesi özellikle enfeksiyonun zaman kaybetmeden lenfanjitlerin usulüne uygun tedavi edilme zorunluluğu vardır. Seconder lenf ödemde tedavide esas amaç sebebe yönelik olmalıdır. Lenf ödemlerin genel olarak cerrahi tedavileri şu şekilde özetlenebilir.

a-) Drenaj Sistemi,
b-) Pedikül Transpozisyonu,

c-) Umentum Transpozisyonu önemli cerrahi yöntemlerdir. Lenfödematöz dokunun çıkartılması gibi çeşitli ameliyatlar tarif edilmiştir ve kullanılmaktadır. Hangi tür cerrahi girişim olursa olsun başarı beklenenden daha az olmaktadır. Günümüzde konzervatif tedavi olarak pnömatik ( havalı ) kompresyon tedavisi iyi sonuçlar vermektedir

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam