Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
SAMAN NEZLESİ
Saman Nezlesi Nedir?
Saman Nezlesi bir alerjidir. Nedeni ise mukozaların çiçek ve çimen polenleriyle ilişkisidir. İlkbahar ve yaz aylarında polenler rüzgarlara kapılarak geniş alanlara yayılırlar. Saman nezlesine yatkın kişinin polenlerle temasının hemen ardından burun, göz, damak ve yutak mukozaları şişmeye başlar. Şiddetli hapşırıklar eşliğinde burun suya benzer bir akıntı salgılamaya başlar. Bazen asttım krizleri, deri tepkileri ve yüksek ateşle de görülebilir. Tıp dilindeki adı alerjik rinit veya pollenoistir.

Saman Nezlesi Ne Zaman görülür ve etkileri nelerdir?
Daha ziyade çiçeklerin açtığı aylarda görülür. Havayla solunan parçalara karşı gelişen alerji buna neden olmaktadır. Alerjinin nedeni, bir bitki ya da hayvana ait bir parçacık, vücuda girerse ( gözü kaplayan zardan, burun veya boğazdan ) bu istilayı önlemek amacıyla bağışıklık sistemine ait bir yanıt gelişir. Alerjenler vücudu antikor yapmak üzere uyarırlar. Bunlar daha sonra alerjenlerle birleşerek, vücutta bu şekilde istenilmeyen etkilere yol açan bazı kimyasal maddelerin salgılanmasına neden olurlar. Histamin bunlar içerisinde en iyi bilinen kimyasal maddedir. Bu madde burun zarlarının şişmesine, kaşıntıya, tahrişe ve aşırı miktarda sümük oluşumuna yol açar.

Hangi alerjenler rinit yapar?
Havada taşınabilecek kadar küçük ve hafif olan hayvan ve bitki proteinleri, gözümüz, burnumuz ve boğazımızdaki zarlar üzerinde birikirler. Polenler, mantar sporları, hayvan tüyleri ve ev tozu bu parçaların en sık rastlananlarıdır.

Hangi yaş aralığında görülür?
Herhangi bir yaşta başlayabilir ancak genç yaşlarda görülme oranı daha fazladır. Alerjik rinit ağır bir hastalık olmasına rağmen, kişiyi son derece rahatsız edebilir. Uykuyu, yemek yeme ve yaşam tarzını son derece olumsuz etkileyebilir. Okul ve iş gücü kaybına yol açar. Alerjik riniti olan kişilerde sinüs enfeksiyonları, kulakta sıvı birikimi ile ortaya çıkan işitme azalmaları ve burun polipleri görülebilir.

Teşhis ve tedavisi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Alerji düşünülen durumlarda tanıyı kesinleştirmek için bazı testlerin yapılması zorunludur. Bu testler dört gruba ayrılır. Serolojik kan tetkik, prick test ( derideki spesifik antikorların giderilmesi ) , burun sekrasyonunun kimyasal analizi ve burun içine alerjen maddelerle yapılan uyarı testleri. Tedavi dört ayrı başlık altında toplanabilir. Bunlar;
" Alerjenlerle temasın kesilmesi
" İlaç Tedavisi
" Aşı Tedavisi
" Cerrahi Tedavi

Alerji zararlı olabilir mi?
Alerjik kişilerin soğuk algınlığına, sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonlarına olan hassasiyetleri artmıştır. Bu hastalık onları alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edebilir. Hatta bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir.

Peki biz kendimiz ne yapabiliriz?
İdeal olarak alerjinizin oluştuğu yerden uzakta yaşamayı seçebilirsiniz.
" Çimleri keserken veya ev temizliği yaparken polen maskesi takın.
" Isıtma ve havalandırma sistemlerindeki filtreleri aylık olarak değiştirin.
" Polenlerin çok yoğun olduğu dönemlerde kapıları ve pencereleri kapalı tutun.
" Evde bulunan bitki ve hayvanlardan uzak durun.
" Kuş tüyü yastıkları, yün battaniyeleri ve yün örtüleri pamuk ve sentetik maddelerle yapılmış olanlarla değiştirin.
" Gerekli olduğunda yeterince antihistaminik ve dekonjestan kullanın.
" Genel Sağlık kurallarına uyun.
" Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin.

Konu hakkında bizleri aydınlatan Özel Yücelen Hastanesi Alerji Hastalıkları Uzman Doktoru Nihat ERDEM'e teşekkür ediyoruz.

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam