Yücelen Hospital Ortaca
 
 
Yücelen Çağrı Merkezi
Germany
 
Yücelen Hastanesi Muğla
 
 
Yücelen Haberleri
AŞAĞI
YUKARI
ÜYE İŞLEMLERİ
 
Şifremi Unuttum | Yeni Üye
Değerli Ziyaretçimiz!
Web sitemizin tüm olanaklarından
faydalanmak için lütfen üye olunuz.

 
 
Sağlık Makaleleri
FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ
Belde tutulma, omuzlarda sertleşme, boyunda kireçlenme, eklemlerde bitmek bilmeyen ağrılar… Bunlardan kurtulmanın imkansız olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon sizlere bunlardan uzak bir dünyanın kapılarını açıyor. Başlıca hareket sistemini ilgilendiren hastalıkların, vücudun dışından uygulanan ancak eklem ve yumuşak dokuları etkileyebilen aletlerle tedavi etme yöntemi olarak tanımlanan fizik tedavinin kelime anlamı; onarmak, yeniden işe yarar hale getirmek. Amacı ise kişinin herhangi bir hastalık veya kaza sonucunda günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan vücut fonksiyonlarının kaybolması veya azalması halinde; hastayı fizik tedavi, egzersiz, eğitim ve diğer tedavi tekniklerini kullanarak, mümkün olan en fonksiyonel düzeye getirmek. Bu anlamda fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanın tedavisinde bir bütün olarak düşünülüyor. Bu nedenle bu haftaki sağlık röportajımızı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon konusu üzerine Özel Yücelen Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi bölümünden sorumlu Uzm. Dr. Yılmaz DUMAN ile gerçekleştirdik.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun tanımı nedir?

Uzm.Dr. Yılmaz DUMAN: Yirminci yüzyılın ilk çeyreğinde “ Fizik Tedavi ” adı ile bilinen, fiziksel tıp denilen bu bilim dalı, son elli yıldır “ Rehabilitasyon ” kelimesinin eklenmesiyle “ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon” adı ile adlandırılmıştır. Uzmanlığın fizik tedavi yönü, bel fıtığı, boyun fıtığı, kireçlenme gibi akut ( geçici ) ve kronik ( süregelen ) ağrının tanı ve tedavisi ile ilgilidir. Rehabilitasyon, kişinin fiziksel, ruhsal, toplumsal, mesleki ve eğitsel durumunu en üst düzeye çıkaran süreç olarak tanımlanabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, sakatlığı önleme, erken teşhisini koyma, yatarak veya ayakta tedavi gören hastaların bakım işlemlerini içerir.

Fizik Tedavi Ünitesi ne için vardır?

Uzm. Dr. Yılmaz DUMAN: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doğumsal ya da edimsel sakatlığı ilgilendiren ( spinal kol yaralanmaları, cerebor vasküler olaylar, , travmatik beyin yaralanmaları, multiple scteroz amputasyonlar ) kişilerin gereksinimi ile uğraşan tıp dalıdır. Ayrıca akut kronik ağrılar ( bel fıtığı, boyun fıtığı, kas hastalıkları, boyun tutulması, kemik erimesi gibi ) ile de ilgilenir, romatizmal hastalıklarında ( romatoidartrit, ankilozan spondilit gibi )tedavisi yapılır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tedavisinde hangi aşamalar uygulanır?

Uzm. Dr. Yılmaz DUMAN: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde hastalıkların tedavisinde;
İlaç Tedavisi
Lokal injekion Uygulamaları
Fizik Tedavi ve
Rehabilitasyon Uygulamaları

Aşamaları kullanılarak, hastalar tedavi edilirler.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Nelerdir?

Uzm.Dr. Yılmaz DUMAN: Fizik Tedavi açısından;

Sıcak Su Uygulamaları
Soğuk Paket
Ultraviyole
Elektroterapi
Fonksiyonel Elektrikli Stimulasyon
Lazer
Spinaltraksion
Masaj
Mobilizasyon
Kaplıca Tedavisi

Rehabilitasyon açısından,
Terapatik egzersizler
Kınezyoterapi
Ergonomi
Işın Tedavisi
Üst ve alt extremi ile meşguliyet tedavisi

AŞAĞI
YUKARI
 
 
Check-Up Programlarımız | Tanıtım Filmlerimiz | Servislerimiz | İnsan Kaynakları | Yönetim
 
© Yucelen Hospital 2010 Tüm Hakları Saklıdır
 
Designed by: Gündaş Reklam